Güncelleme çalışması yapılacağı için, Akademik Ağ, Bayram süresi boyunca kapalı olacaktır.

Bilgilerinize…
 


AKADEMUNBüyükçekmece Akademi Özel Okulları MUN ( Model United Nations )Kulübü AKADEMUN.

Okulumuzun İngilizce MUN Kulübü olan AKADEMUN eski öğrencilerimizden Ercan DAL ‘ın katkıları ile 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında kurulmuştur. Okulların MUN kulüplerinin üyelerinin katıldığı MUN - Model United Nations konferansları ise, Birleşmiş Milletler toplantılarının içerik ve şekil olarak öğrenciler tarafından canlandırıldığı konferanslardır. Dünyanın dört bir tarafından gelen katılımcı öğrenciler, MUN konferanslarında gerçek dünya meselelerini tartışmaktadır.

MUN kulübü, üniversiteler, eğitim kuruluşları ve dünyanın pek çok akademik otoritesi tarafından öğrenciler için en prestijli akademik aktivite olarak kabul edilmektedir. MUN Konferanslarının sonuç bildirgeleri, tavsiye niteliğinde Birleşmiş Milletler’e gönderilmektedir.

Konuşma dilinden kıyafet prosedürüne kadar tipik bir Birleşmiş Milletler Konferansı şeklinde geçen MUN Konferanslarında öğrenciler, kendileri için belirlenen ülkelerin birer delegesi olarak Güvenlik Konseyi, Ekonomik ve Sosyal Konsey, Silahsızlanma Komisyonu gibi birimlerde görev almaktadır.

MUN Konferanslarına katılan öğrenciler, kendi ülkeleri adına değil, başka bir ülke delegesi olarak konferanslara katılmak zorundadır. Böylece öğrenciler, dünya meselelerine başka ulusların bakış açısı ile bakabilmeyi öğrenmekte ve farklı ülkelerin coğrafi, sosyal, ekonomik, siyasi ve idari yönleri hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmaktadır. Bugün dünyada üniversiteler, liseler ve özel kuruluşlar tarafından yaklaşık 750 MUN konferansı düzenlenmekte ve bir milyondan fazla öğrenci bu konferanslara katılmaktadır.

Okulumuzun MUN Kulübü AKADEMUN, öğrencilerimizin güncel olaylar, uluslararası ilişkilerdeki meseleler, diplomasi bilimi ve Birleşmiş Milletler’in nelerle ilgilendiği gibi konularda bilgi edinmelerini sağlamayı amaçlamaktadır.